DALYAN KÖYÜ

DALYAN KÖYÜ

Dalyan Mendirek


Odun iskelesinden Assos yönüne doğru giderken 3 km. sonra Dalyan tabelasını göreceksiniz. Yükyeri iskelesinden 6 km. uzaklıkta.
Dalyan, ufak bir balıkçı köyü. Sadece balıkçı tekneleri için korunaklı bir limanı bulunuyor. Günbatımlarını köyden seyretmek civarda bir gelenek. Karşınıza Bozcaada’yı alarak; mendirekten, balıkçı restoranlarından ya da köyün kahvesinden seyredebilirsiniz bu muhteşem manzarayı.
Köyün en ilgi çekici yanı kırmızı renkli gölü. Bu ufak göl, balık restoranlarının arkasındaki tepeyi tırmanınca çıkıyor karşınıza. Gölün içerdiği yoğun tuzdan dolayı kırmızıya çalan bir rengi var. Halk arasında tuz gölü olarak da anılıyor.
Göl etrafında farkedeceğiniz antik kalıntılardan anlaşılacağı üzere burası eski bir yerleşim yerinin parçası, Alexandra Troas antik kentinin limanı. Kırmızı gölün etrafında ve deniz kıyısında görülen kocaman granit sütunlar, mezar kapakları sanki etrafa saçılmış gibi duruyor. O kadar dokunulmamış ve bakir bir havası var ki ortamın, toprağın altında gömülü şehri hayal etmek insanı heyecanlandırıyor.
Bu büyüleyici ortamda piknik yapabilir, antik limandaki sütunların arasından denize girebilir ya da uzun yürüyüşlerle etraftaki diğer kalıntıları keşfedebilirsiniz.
Drone görüntüsü

ALEXANDRA TROAS ANTİK LİMANI

Zamanının önemli şehirlerinden biriymiş Alexandra Troas. Bunda ticaret yaparak dünyaya açıldığı limanının payı büyük. Antik Neandria kentinin yakınındaki taş ocaklarından çıkarılan devasa granit sütunlar, tomruklar üzerinde kaydırılarak bu limana taşınırmış. Buradan gemilerle dünyanın önemli kentlerine gönderilirmiş.
Granit sütunlar abide ve mezar yapımında sütun ve basamak taşı olarak kullanılırmış. Suriye’deki Palmyra antik kentinde, Roma da dahil pek çok İtalyan kentinde bu sütunlar kullanılmış. Sütunlardan sekiz tanesi şu anda Vatikan’da bulunuyor.
Bozcaada Rehberi

_____

Dalyan Köyü - Kuzey Ege''de Gerçek Gizli CennetDalyan Köyü – Kuzey Ege”de Gerçek Gizli Cennet

Kumburnunu geçtikten sonra, yolda insanlara sordugumuzda “bize lütfen güzel bir yerler tarif edin” diye, aldigimiz cevap “size gizli bir cennet adini verelim .. DALYAN” oluyor .. 🙂
Çanakkale’den Assos’a ulasmak için kullandiginiz yolu bir keresinde degistirip, Ezine’den kiyiya yönelmeyi ve kiyi boyu Assos’a gitmeyi denerseniz güzel görüntülerle karsilasacaksiniz. Yol çok iyi olmamakla birlikte, tarih ve dogayla dopdolu bir zaman geçirebilirsiniz. Bozcaada’ya feribot seferlerinin yapildigi iskele Odunluk ile, Anadolu’nun batidaki uç noktasi olan Babakale de bu yol üzerinde bulunmaktadir..

Kumburnu

Ezine’den Ege kiyilarina yöneldiginizde ilk durak noktaniz Geyikli oluyor. Önce kuzeye, Kumburun’a çikiyorsunuz. Yol sizi, asirlik çam agaçlarinin ve sık bitki örtüsünün arasindan geçirip Kumburnu sahiline çikariyor. Kumburnu henüz çok az yerli turistin kesfettigi sahil seridi, berrak mavi suyu ve koylari ile ilginizi çekiyor.. Dogal yapisi itibariyle denizden çikarma yapmaya uygun oldugu için, Çanakkale savasinin en önemli mevzilerinden biriydi Kumburnu. Savas sirasinda yerlestirilen 4 batarya, yer altindaki beton siginaklar, karanlik dehlizlerdeki makineli tüfek mevzileri sizi geçmise götürüyor. Tarihi koyda motel ve lokanta var. Komsu koylarda da konaklanacak ve kamp kurulacak tesisler mevcut. Kumburnu ayni zamanda bir balik cenneti.

Dalyan ve Alexandra Troas

Kumburnunu geçtikten sonra, yolda insanlara sordugumuzda “bize lütfen güzel bir yerler tarif edin” diye, aldigimiz cevap “size gizli bir cennet adini verelim .. DALYAN” oluyor ..
Hakikaten de Dalyan … hani bazilarimizin hayalinde olur ya .. “Küçücük sirin bir köy .. “Güzel ve dost” köy sakinleri .. Piril piril bir deniz .. Tertemiz hava ve doga” aynen böyle iste.. Ama, daha bitmedi. Bir de dünyanin ve Anadolumuzun en önemli antik kentlerinden biri de burada. Alexsandra Troas antik kenti …
Dalyan yakininda, ünlü Kestanbol Kaplicalari ve onun hemen yakininda olan Alexsandra Troas antik kenti de bulunuyor.
Troas M.Ö. 310 yilinda bir kaplica kenti olarak Antigonas tarafindan kurulmus. Günes isinlari da enaz burada zarar veriyormus insana, yapilan arastirmalara göre.
Ören yeri, palamut agaçlari arasinda ve taslik bir alana dagilmis. Kestanbol yolu üzerindeki görkemli kemerli kalintilari, Hadrianus döneminde yapilan hamamlara iliskin. Surlar, stadium, tiyatro ve dor düzeninde tapinak keyifli bir kesif yolculugu ile görülebilir.

Kestanbol kaplıcaları

Kestanbol kaplicalari, Troas antik kentinin hamamlari olarak kullanilmis olmali. Bir faydan sizarak yer yüzüne çikan yüksek radyoaktiviteli termal suyun sicakligi 67-68. Tarihi Kaplica üzerinde 150 odali bir otel yer aliyor. Odalarinda kaplica suyu kullaniliyor ve iki de havuzu bulunuyor otelin. Kaplica suyunun romatizma, siyatik, kireçlenme ve kisirliga iyi geldigi söyleniyor.
Zamaniniz varsa, Kestanbol (Ulubey) Köyü’ne gidip oradan da Koçali köyüne geçebilirsiniz. Köyden 1.5 km uzaklikta bir granit bloktan kesilerek çikarilan antik sütunlar izlenebilir. Büyük olasilikla bir granit ocagiydi burasi ve antik kentlerdeki tapinaklarin sütunlari buradan çikarilir ve 13 km uzakliktaki Dalyan’a götürülür ve oradan da gemilerle tasinirdi.
Buradan çikip ayni istikamette devam ederseniz, kisa bir yolculuktan sonra Türkiye’nin batidaki en uç noktasina, Babakale’ ye ulasiyorsunuz.

Gezikolik